اچ آی وی ویروس نقص سیستم ایمنی است که منجر به ایدز می شود، در واقع اچ آی وی همان ایدز نیست.  این ویروس به آهستگی فرد را مبتلا و ضعیف و ضعیف تر می کند. ویروس اچ آی وی به سیستم ایمنی فرد حمله کرده وشانس ابتلا به انواع بیماری ها از جمله آنفلوآنزا ،اسهال ، پنومونی ،سل و انواع سرطان را در وی افزایش می دهد. ابتلا به اچ آی وی ممکن است برای سال ها هیچ علامتی نداشته باشد، بنابر این نمی شود از روی ظاهر فرد به اچ آی وی پی برد. معمولا اولین علامت هایی که بروز می کند خیلی شبیه بسیاری از بیماری های شایع دیگر است. تنها راه تشخیص ابتلا به اچ آی وی آزمایش خون است.

ویروس اچ آی وی  قابل کنترل است، بعضی از داروها میزان ویروس را در بدن کاهش می دهد وتاثیرات منفی و مضر بیماری را کم می کنند و باعث می شوند فرد مبتلا به اچ آی وی حتی طول عمر طبیعی داشته باشد.

ویروس اچ آی وی از طریق :

  • مادر باردار آلوده به ویروس HIV به کودک
  • رابطه ی جنسی نا ایمن و  محافظت نشده
  • استفاده از سرنگ، سوزن، وسایل خالکوبی و سایر وسایل تیز و برنده

منتقل می شود. 

 

اگر ویروس اچ آی وی زود تشخیص داده شود، و فرد مبتلا به درمان متصل شود و درمان دارویی آغاز شود، طول عمر بیمار به اندازه ی افراد معمولی خواهد بود و در صورت تداوم درمان و انجام صحیح مراقبت های بهداشتی و درمانی فرد می تواند زندگی و روابط اجتماعی عادی را تجربه نماید.

با ما در ارتباط باشید